LÖYDÄ Yritykset, TUTUSTU Toimialoihin, KUULE Huippupuhujat

Kokouskeskus Maunon tiloihin on koottu kattava valikoima Turun alueen yritysesittelyitä. Tule tutustumaan 60 alueen yrityksen palveluihin ja tuotteisiin. Ohjelmassa verkostoitumista ja huippuseminaareja eri alojen johtavilta asiantuntijoilta.

Ilmoittaudu tapahtumaan!

image

Seminaariohjelma

  • 9.00–11.00

    Yritysrahoituksen uudet mahdollisuudet
    •Yritysrahoituksen uudet näkymät ja mahdollisuudet: yrityskiihdyttämö mahdollistajana, Konsulttiyhtymä AIKA/Johanna Siltala ja Antti Lehtimäki
    •Omaa vai vierasta? Osakeyhtiön rahoitusrakenne. KPMG Oy Ab/Eeva Laaksonen, lakiasiantuntija, varatuomari
    •Miten pidetään yritys jatkuvasti myyntikuntoisena, Bigge Oy/Birgitta Jaakkola, toimitusjohtaja
    •Avoin joukkorahoitusalusta, Invesdor/Lasse Mäkelä, toimitusjohtaja
    •Varainhoitoyhtiön oma lainarahoitusratkaisu pk-yrityksille, Elite Rahoitus/Esa Närhi
    •Jälkimarkkinapaikka joukkorahoitetuille yrityksille, Privanet/Kari Pankka
    •Kassa kuntoon, PPG Rahoitus, Pappila Penkkala Group/Janne Lehtimäki

  • 9.00–11.00

    Markkinoinnin ja myynnin integraatio
    •Mitattavia tuloksia MONIKA-markkinointiviestintämallin avulla, Jabadabaduu, Janne Saarinen, digimarkkinointipäällikkö
    •BNI - Maailman suurin liike-elämän suositusorganisaatio/Aki Toivio, konsultti
    •Turun AMK menestyksen vauhdittajana/Liisa Kairisto-Mertanen, koulutusjohtaja
    •Menestyvän digitaalisen mainonnan avaintekijät 2017, Jabadabaduu, Janne Saarinen, digimarkkinointipäällikkö

  • 10.00–11.00

    Kiinteistöjen energiatehokkuus
    •Kiinteistökartio Oy/Niko Lappalainen, toimitusjohtaja
    •Corbel Oy/Juhani Hiippavuori
    •Turun LVI-Piste/Pasi Tölkkö, toimitusjohtaja

  • 11.00–12.00

    IT hyvän asiakaspalvelukokemuksen mahdollistajana
    •Tavoitettavuus, SFG Yhtiöt/Niko Tarjasalo
    •Tiedon liikkuminen, Document House Oy/Timo Mettala
    •Asiakaskokemus, Woima Hosting Oy/Timo Kulmala

  • 11.00–12.00

    Yrityksen arvon kasvattaminen
    •Arvonmääritys ja arvon kasvattamisen keinot, KPMG Oy Ab/Henry Maarala KHT
    •Kasvustrategialla liiketoiminta uudelle tasolle, Konsulttiyhtymä AIKA
    •Parempi taloudellinen ohjaus, Bigge Oy/Birgitta Jaakkola, toimitusjohtaja

  • 13.00–14.00

    Välineitä lisäkasvuun
    •Henkilökohtaisen myyntityön kehittäminen, Myynnintekijä Holm / Ari Holm, myynnin personal trainer
    •Myynnin johtajana kehittyminen, LMI Finland/Anja Saine,yritysvalmentaja
    •Avainhenkilöt oikeille paikoille, Mindfit Consulting/Kari Härkönen
    •Strategisella markkinatutkimuksella uusia kasvunäkymiä, Konsulttiyhtymä AIKA/Tuomas Välimäki & Antti Lehtimäki

  • 13.00–16.00

    Täydellinen (työ)päivä
    klo 13 – 14
    •Irti passiivisuudesta – terveyttä ja puhtia työpäivään: Harri Helajärvi, lääketieteen tohtori
    •Huippu-urheilun opeilla huippupäivä – Jani Rusi, MM-uimari, sportti-innovaattori

    klo 14 – 14.30
    •Business – Taikuutta/Kaikki myy, Taikuri Laurila

    klo 14.30 - 15
    •Pohjakosketuksia – Miten innostaa ja valmentaa ilman tavoitteita, Mediaattori/Olli Jalamo, valmentaja

    klo 15 – 15.20
    •Onnistumisen asenne – säädä aivosi oikeille radoille – Marjukka Kallio, sosiaalipsykologi

    klo 15.20 – 15.40
    •Irti ja iske – työpaikan defibrillaattori voi pelastaa hengen – Camilla Mäkinen,
    ensiapukouluttaja

    klo 15.40 – 16
    •Työpaikka paloturvalliseksi – Markus Venesranta, palomies

varaamme oikeudet muutoksiin

Yritysesittelyt

Kiinteistöt, asuminen, rakentaminen

Jani Aarnio
Trans Aarnio Oy
jani@transaarnio.fi

Kimmo Haverinen
Insinööritoimisto Varsinais-Suomen Kalliotekniikka Oy
kimmo.haverinen@kalliotekniikka.fi

Juhani Hiippavuori
Corbel Oy
juhani.hiippavuori@corbel.fi

Roosa Karttunen
Kuura Palvelut Oy
roosa.karttunen@kuurapalvelut.fi

Timo Karuneva
Kiinteistömaailma | Verdulo Oy
timo.karuneva@kiinteistomaailma.fi

Niko Lappalainen
Kiinteistökartio Oy
niko.lappalainen@kiinteistokartio.fi

Ari Niilola
Janneniska Turku Oy Ab
ari.niilola@janneniska.com

Kari Ollikainen
Asennuspalvelu Kari Ollikainen
info@kariollikainen.fi

Ismo Saarinen
AM Security Oy
ismo.saarinen@amsecurity.fi

Tuomas Salenius
Jukka-Tukku Oy
masi@jukkatukku.net

Heikki Seitsonen
Molok Oy
heikki.seitsonen@molok.com

Mari Tamminen
Topi-keittiöt/ Onnellinen Koti Oy
mari.tamminen@topi-keittiot.fi

Kari Orpo
Lämpöpuisto Oy
kari.orpo@lampopuisto.fi

Pasi Tölkkö
Turun LVI-Piste Oy
pasi.tolkko@turunlvipiste.com

Timo Ylenius
Ekopartnerit
timo.ylenius@ekopartnerit.fi

Pia Sabelström
Arkkitehtitoimisto Sabelström Arkitektkontor Oy
pia.sabelstrom@arksabel.fi

Risto Anttila
Audiokauppa Turku Oy
risto@audiokauppa.fi

Talous, rahoitus, yrityspalvelut

Kari Härkönen
MindFit Consulting Oy
kari@mindfitconsulting.com

Ari Holm
Myynnintekijä Holm Oy
ari.holm@myynnintekija.fi

Birgitta Jaakkola
Bigge Oy
birgitta.jaakkola@bigge.fi

Liisa Kairisto-Mertanen
Turun ammattikorkeakoulu Oy
liisa.kairisto-mertanen@turkuamk.fi

Marjukka Kallio
Henkilöstökoulutus Interaktiva Oy
marjukka.kallio@interaktiva.fi

Antti Lehtimäki
Konsulttiyhtymä AIKA
antti.lehtimaki@konsulttiyhtymaaika.fi

Johanna Siltala

johanna.siltala@konsulttiyhtymaaika.fi

Tuomas Välimäki

tuomas.valimaki@konsulttiyhtymaaika.fi

Elina Niemi
KPMG Oy Ab
elina.niemi@kpmg.fi

Tero Reunanen
Incessant Oy
tero.reunanen@incessant.fi

Teemu Saarinen
Keskinäinen vakuutusyhtiö Fennia
teemu.saarinen@fennia.fi

Anja Saine
LMI Finland
anja.saine@lmi.fi

Samu Salminen
Carrot Varsinais-Suomi Oy
samu.salminen@carrot.fi

Juha Suomi
Lakitoimisto Suomi & Suvanto Oy
juha.suomi@suomisuvanto.fi

Toni Teräväinen
Elite Pankkiiriliike
toni.teravainen@elitevarainhoito.fi

Miika Varjonen
Pappila Penkkala Group Oy
miika.varjonen@pappila-penkkala.fi

Santtu Kiili
Manu Events Oy
santtu.kiili@mauno.fi

Mikko Korte
Turun Kansallinen Kirjakauppa Oy
mikko.korte@kansallinenkirjakauppa.fi

Marko Virta
Rengas Turku Oy
marko.virta@rengasturku.fi

Markkinointi, viestintä, desing

Henri Arvonen
Adworks Oy Turku
henri.arvonen@adworks.fi

Rauno Gustafsson
Painola
rauno@painola.fi

Mimosa Helander
Mimosan sydän Oy / Lyoness
mimosa.lyconet@pp.inet.fi

Harri Lehtinen
Varsinais-Suomen Yrittäjä-lehti
harri.lehtinen@y-lehti.fi

Jenny Kallio
Kukkaportti
jenny.i.kallio@gmail.com

Martti Lyy
Tigo Clothing Oy
martti.lyy@tigo.fi

Ari Peuho
Studio Brahe
Ari@studiobrahe.fi

Tuukka Simonen
Ab Suomen Herrainpukimo Oy
tuukka.simonen@herrainpukimo.fi

Eija Tammi
Mainostoimisto Jabadabaduu
eija.tammi@jabadabaduu.fi

Riku Toivonen
RT-Visuals Oy
riku.o.toivonen@gmail.com

Anu Turunen
Idixa Oy
anu.turunen@idixa.fi

Hyvinvointi, terveys, turvallisuus

Matti Kalliokorpi
Teepolku Oy
matti@teepolku.fi

Outi Leino
Sairaala NEO
outi.leino@sairaalaneo.fi

Camilla Mäkinen
Ensiapukoulutus Camilla Mäkinen Oy
ensiapu@camilla.fi

Armin Paulus
Wilhelmina Oy
info@wilhelmina.fi

Kari Pitkänen
Turun Lääkintävoimistelukeskus Ky
karitapio.pitkanen@pp.inet.fi

Jani Rusi
Vivo Visions Oy
jani.rusi@vivovisions.fi

Kari Ukkonen
Optikko Ukkonen/ Turun Optiikka OY
optikko.ukkonen@gmail.com

Markus Venesranta
Kilatia Paloturvallisuus Oy
markus.venesranta@kilatia.fi

Marko Virta
Rengas Turku Oy
marko.virta@rengasturku.fi

ICT

Timo Kulmala
Woima Hosting Oy
timo.kulmala@woima.fi

Juha Palonen
Somic
juha.palonen@somic.fi

Juha Pennanen
Jimm´s Pc-Store Oy
juha.pennanen@jimms.fi

Niko Hiltunen
Document House Oy
niko.hiltunen@documenthouse.fi

Tapahtuma-info

Linkity-yritystapahtuma

Perjantaina 21.10.2016, klo 9–16
Kokouskeskus Mauno, Tykistökatu 6, 20520 Turku

Vapaa pääsy, tervetuloa!

Alueella runsaasti paikoitusmahdollisuuksia

Katso saapuminen